Comunicat de presa

24 Octombrie 2011

”ŞCoala aprOaPe de noi”(SCOP)

Fundatia Iosif in parteneriat cu Asociatia “PRO ROMA”, anunta implementarea proiectului ”ŞCoala aprOaPe de noi”(SCOP), COD RO 095, in perioada 01 octombrie 2011 – 30 Septembrie 2012, finantat de Roma Education Fund Budapesta.

In cadrul proiectului, Asociatia “PRO ROMA” lanseaza un proces de selectie pentru urmatoarea categorie de personal:

• Mediator scolar – 10 posturi

Acest posturi sunt valabile in urmatoarele localitati:

Judetul Neamt: Oniceni, Pipirig, Cracauani, Raucesti, Valea Ursului;

Judetul Botosani: Albesti, Hiliseu Crisan, Stefanesti, Dorohoi, Cosula.

Angajarea se face in  perioada derularii proiectului,respectiv in perioada 01.12.2011 – 31 .08.2012.

Dosarul de inscriere va contine urmatoarele documente:

• CV format EUROPASS, cu semnatura persoanei care aplica;
  • Scrisoare de motivatie;
  • Dovezi ale studiilor (copii conform cu originalul, cu semnatura persoanei care aplica).

Va rugam sa trimite-ti dosarul pana la data de, folosind una din urmatoarele modalitati:

• Prin fax la numarul: 0232 223053
  • Prin posta la adresa: Strada Dacia, nr.21, Iasi

Va rugam sa specificati pozitia si localitatea pentru care aplicati! Aplicatiile neconforme cu cerintele de mai sus sau transmise pe alta cale, nu vor fi luate in considerare.

Termenul limita de depunere a dosarului este 01.11.2011, ora 16.00

Informatii suplimentare:

Numai persoanele selectate, in urma analizei dosarului, vor fi contactate (prin telefon sau email) si invitate prin interviu.

Persoanele selectate vor fi informate telefonic sau email asupra locului in care se vor desfasura interviurile , pana cel tarziu 03.11.2011, ora 16.00

Hertanu Bogdan, 0742666960, asistent manager.

Scopul activitatii mediatorului scolar

Scopul general al mediatorului scolar este de facilita mentinerea copiilor romi la educatia scolara prin activitati de tip “scoala dupa scoala”.

Cerinte minime:

• Studii medii;
  • Experienta in lucrul cu persoanele de etnie roma (cunoasterea limbii romani reprezinta un avantaj);
  • Cunostinte minime in utilizarea calculatorului (pachetul Word si comunicare electronica);
  • Bune abilitati de comunicare, motivare si coordonare;
  • Seriozitate;
  • Disponibilitate de deplasare in teren;
  • Capacitate de a lucra in echipa multidisciplinare.

Locul in care se va desfasura activitatea este una dintre scolile in care se implementeaza proiectul “SCoala aprOaPe de noi”

Responsabilitati:

• Identificarea grupului tinta;
  • Sustinerea atelierelor de lucru cu parintii, a copiilor implicati in proiect;
  • Intocmirea documentatiei solicitate de angajator.

Avantaje:

• Dobindirea de experienta intr-o echipa interdisciplinara;
  • Participarea la formare in domeniul educatiei.