Anunt recrutare

Asistent social superior

Descrierea organizaţiei

Înființată în 2008, Asociatia Pro Roma este o organizație nonguvernamentală a cărei misiune este de a promova modele de educaţie prin experienţă de calitate, care dezvoltă abilităţi de viaţă în rândul persoanelor de etnie roma ca o strategie de dezvoltare durabilă, a societății cu un pronunțat spirit de inițiativă, o deosebită conștiință civică, dar și un veritabil spirit de responsabilitate socială.

Locația: Iasi, str. Ion Creanga nr. 56A, Punct Termic 23 Tatarasi

Descrierea postului

Instrumentarea cazurilor legate de viata sociala si personala a beneficiarilor asociatiei.

Responsabilitățile postului

• Identificarea nevoilor sociale ale beneficiarilor şi evaluarea acestora;
  • Planificarea şi realizarea de intervenţii specifice în vederea integrarii / reintegrarii sociale şi creşterii participării sociale a beneficiarilorIdentifică şi evaluează situaţia beneficiarilor şi a familiei deplasîndu-se în teren în cadrul vizitelor la domiciliu;
  • Formulează problemele cu care se confruntă beneficiarul într-o anumită perioadă de timp, în anumite circumstanţe socio-economice şi stabileşte modalităţile de suport;
  • Elaborează şi implementează planuri individualizate de asistenţă cu participarea beneficiarului şi familiei lui;
  • Identifică şi evaluează necesităţile grupurilor de beneficiari din comunitate şi propune soluţii de depăşire a problemelor sociale;
  • Facilitează activitatea grupurilor de suport reciproc;
  • Prestează servicii sociale primare: informare si consilere;
  • Propune şi pregăteşte cazul pentru referire spre serviciile sociale specializate;
  • Evaluează rezultatele intervenţiilor întreprinse şi gradul de atingere a obiectivelor stabilite;

Cerinţe obligatorii

• Absolvent de studii superioare, cu diplomă de licenţă;
  • Are cetățenia română, cetățenie a altor state membre ale Uniunii Europene sau a statelor aparținând Spațiului Economic European și domiciliul în România;
  • Cunoaște limba română, scris și vorbit;
  • Cunoaștințe de limba engleză – scris și citit, nivel mediu;
  • Are vârsta minimă reglementată de prevederile legale;
  • Are capacitate deplină de exercițiu;
  • Are o stare de sănătate corespunzătoare postului pentru care candidează, atestată pe baza adeverinței medicale eliberate de medicul de familie sau de unitățile sanitare abilitate;
  • Nu a fost condamnată definitiv pentru săvârșirea unei infracțiuni contra umanității, contra statului ori contra autorității, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiției, de fals ori a unor fapte de corupție sau a unei infracțiuni săvârșite cu intenție, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcției, cu excepția situației în care a intervenit reabilitarea.
  • Cunoştinţe de operare/programare pe calculator: Windows, Word,  Excel, Power  Point, Internet Explorer, utilizare Microsoft Outlook;

Avantaje

• Etnie romă;
  • Cunoștințe de limba romani.

Dosarul de candidatură va cuprinde următoarele documente:

• Curriculum Vitae în format Europass în limba română;
  • Scrisoare de intenție.

Persoanele interesate sunt rugate să trimită dosarul de candidatură pană la data de 31 august 2018, la adresa de e-mail Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.

Vă rugăm să menționați la Subject: Aplicaţie pentru poziţia de Asistent sociat superior.

Vor fi contactaţi doar candidaţii selectaţi pentru interviu.

Informaţii suplimentare: Margareta Hertanu, tel: 0757146002, email: Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.

Asociatia PRO ROMA activeaza pentru promovarea valorilor morale, respectarea drepturilor si libertatilor fundamentale ale minoritatii rome, a drepturilor economice, sociale si culturale ale romilor, in context national si european.