Comunicat de presa

9 Octombrie 2012

“Pictura de icoane pe lemn”

Asociati Pro Roma anunta evenimentul “Pictura de icoane pe lemn”, vineri, 12 octombrie, ora 11.00, la Mall Moldova, etaj 3.

Evenimentul face parte din cadrul campaniei “Lumea mea e lumea ta”, ce are drept scop evidentierea si promovarea persoanelor de etnie roma cu preocupari deosebite si rezultate de exceptie in domenii ca cel artistic, universitar, economic sau social, prea putin sau deloc cunoscuti.

Expozitiacuprinde lucrari ale tanarului de etnie roma, Zavache Petrica, absolvent al Facultatii de Teologie Ortodoxa din cadrul Universitatii “Al. I. Cuza”, specializarea Arta Sacra.

Evenimentul va fi animat de prezenta unor tineri artisti de etnie roma, elevi si studenti, ce vor sustine un program artistic dedicat acestui eveniment.

"Mesajul acestei campanii este accepta-ti identitatea, promoveaza-ti valorile", a declarat Margareta Hertanu, presedinte al Asociatiei Pro Roma.

Partenerii media ai acestei campanii sunt: TVR Iasi, Cotidianul Buna Ziua Iasi, Radio HIT, AltIasi.ro, iar partenerul evenimentului este Moldova Mall.

Asociatia Pro Roma activeaza pentru promovarea valorilor morale, respectarea drepturilor si libertatilor fundamentale ale minoritatii rome, a drepturilor economice, sociale si culturale ale romilor, in context national si european.

Informaţii suplimentare:

Asociatia PRO ROMA