Festivalul Diversității - Pilon de Dezvoltare Multiculturală

Asociația PRO ROMA implementează în perioada 04.12.2019 - 04.12.2021 proiectul Festivalul Diversității - Pilon de Dezvoltare Multiculturală, nr. proiect: C 1920072X208812404936, contractat prin AGENȚIA PENTRU FINANȚAREA INVESTIȚIILOR RURALE, din cadrul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, având un buget eligibil de 90.084,82 lei (19.317,00 EUR)

Scopul proiectului este promovarea incluziunii sociale, combaterea sărăciei și a oricărei forme de discriminare pe teritoriul GAL Dealurile Bohotinului prin mobilizarea și animarea comunității și a partenerilor locali în dezvoltarea locală.

Obiectivele proiectului sunt:

O1: Promovarea diversității culturale pe teritoriul GAL Dealurile Bohotinului prin spectacole și reprezentații despre minorități

O2: Determinarea unei mai bune înțelegeri a diversității culturale locale, inclusiv a culturii minorităților și consolidarea dialogului intercultural.

Activitățile proiectului sunt:

Prin intermediul activităților propuse se urmărește promovarea educației culturale, accesul la cultură dar și prevenirea indiferenței și a discriminării. Proiectul promovează diversitatea culturală în scopul eliminării prejudecăților și înțelegerea unei comunități prin cunoașterea tradiției acesteia. Proiectul contribuie la rezolvarea acestei probleme prin organizarea de evenimente culturale, festivaluri, pe teritoriul GAL Dealurile Bohotinului.

Concret, vor fi achiziționate următoarele echipamente: scenă mobilă (1 buc.); chioșc comerț stradal din lemn (6 buc.); costume tradiționale țigănești (10 buc.); costume tradiționale românești (10 buc.).

Cu aceste dotări se vor organiza festivaluri, spectacole culturale pe teritoriul GAL Dealurile Bohotinului, se va amplasa scena mobilă acolo unde va avea loc festivalul pe parcursul derulării evenimentelor. Prin aceste activități se urmărește consolidarea accesului publicului larg la cultura minorităților și determinarea unei mai bune înțelegeri a diversității, inclusiv a culturii minorităților locale dar și consolidarea dialogului intercultural.

Motivele implementării proiectului:

Mulți dintre membrii comunităților, în special tinerii își neagă apartenența, în special cei de etnie romă, în consecință aparefecte secundare negative. Prin intermediul activităților se urmărește promovarea educației culturale,accesul la cultură dar și prevenirea indiferenței și a discriminării. Întreg proiectul Festivalul Diversității - Pilon de Dezvoltare Multiculturală, este construit în jurul conceptului de susținere a diversității și identității comunităților culturale, în special a comunității rome, prin recunoașterea tradiției acestora pe teritoriul GAL Dealurile Bohotinului.

Rezultate:

- 1 scenă mobilă achiziționată