Noutăţi

CADO - Centrul de Advocacy și Drepturile Omului\r\n \r\nCOMUNICAT DE PRESA\r\n \r\nCNCD a sancționat segregarea r...

logo anofm

LUMEA MEA E LUMEA TA

"Accepta-ti identitatea promoveaza-ti valorile"

In ciuda eforturilor continue de diminuare a stereotipurilor si prejudecatilor populatiei majoritare legate de etnia roma, din pacate acestea inca mai persista. In cadrul societatii, exista inca o inertie in ceea ce priveste deschiderea catre valorile autentice ale comunitatii rome, in ciuda potentialului extraordinar existent in domenii ca cel artistic, social, universitar etc. Foarte multi etnici romi cu rezultate de exceptie nu au avut sansa de a fi cunoscuti si promovati.

De aceea, campania „Lumea mea e lumea ta” isi propune, prin activitatile programate a fi derulate, o imbunatatire a imaginii etnicilor romi, prin promovarea valorilor existente in comunitate. Acest lucru este posibil numai prin cunoasterea reala a celor care sunt diferiti de majoritari prin limba, cultura, port. Intreaga campanie va fi sustinuta prin efortul comun al unei echipe mixte de romi si neromi, prezentand astfel un exemplu de colaborare - comunicare, non-discriminare si, totodata, de incluziune sociala.

Campania se va desfasura astfel:

• „Lumea mea e lumea ta” - promovarea de modele pozitive din comunitatea roma: actori, lautari, studenti, mediatori sociali si scolari, profesori de limba romani, absolventi de studii superioare ce isi desfasoara ativitatea in folosul comunitatii rome. Vor fi alaturi de noi personalitati rome deja consacrate si cunoscute in domeniile mentionate;
  • Dialog intercomunitar - mese rotunde organizate in mediile universitar si cel liceal pe tema propusa de filmul de scurt metraj „Cinci si un sfert” (negarea apartenentei etnice, asumarea apartenentei etnice, sustinerea valorilor existente in comunitatea roma dar si recunoasterea valorilor rome de catre majoritari);
  • Evenimente si activitati culturale traditionale - Muzica lautareasca autentica cu solisti si instrumentisti romi,  completata de dansuri  tiganesti; expozitie de fotografii.

Pe toata durata campaniei, sunt programate emisiuni TV, Radio si articole in presa.

Activitatile campaniei:

POSTER redim
  • Lansare film artistic de scurt metraj - Cinci si un sfert - Filmul prezinta tendinta de a pretinde ca suntem altceva decat ceea ce suntem, de aici apar problemele unei astfel de atitudini. De asemenea, evidentiaza ca negarea radacinilor determina o deformare sufleteasca, iar intoarcerea la aceasta ajuta individul sa se regaseasca, sa fie el insusi.

final pictor facebook
  • Promovarea talentelor romeEvenimentul “Pictura de icoane pe lemn” a tanarului Petrica Zavache, absolvent de al Facultatii de Teologie, specializarea Arta Sacra.

• Promovarea talentelor rome: Album de colectie - Ancuta Rodica (Nuca)
  • Piese: 1. Lume, lume; 2. Foaie verde 3 smicele; 3. La o margine de drum;  4. Foaie verde mar domnesc; 5. Lasa-ma sa patimesc; 6. Pe inserat la poarta mea; 7. Un tigan avea o casa; 8. Picaturi de undelemn

•  Masa rotunda cu tema sustinerea valorilor existente in comunitatea roma dar si recunoasterea valorilor rome de catre majoritari

sigla constructii1   LOGO-300x89   logo scoala pentru toti copiii   ses termopane logo 001   CIISlogo3